110487   1420
تاریخ انتشار: 1397/11/08 19:29
اقدامی که ریشه امید را در دل دانشجوهای پرستاری خشکاند/سلامت فدای پول در طرح تربیت کمک پرستار در مسجدسلیمان

پایگاه خبری تحلیلی ندای خوزستان

 

 

«ایجاد مراکز آموزش خصوصی»؛می‌خواهند بلای رشته‌های مهندسی را بر سر علوم پرستاری بیاورند/ این مراکز خصوصی ریشه‌ی امید دانشجویان علوم پرستاری را خُشکاند/  سلامت را فدای پول نکنیم!

برخی از دانشجویان دانشگاه های علوم پرستاری استان خوزستان و دانشجویان رشته های پرستاری  درگفتگو با این پایگاه خبری  اعتراض خود را نسبت به ایجاد و بوجود آمدن  مراکز آموزش و تربیت کمک پرستاران در دوره های یکساله در حوزه‌ی علوم پرستاری اعلام کردند.

“چندی است در شبکه بهداشت ودرمان مسجدسلیمان مرکز آموزش خصوصی برخی از رشته های  پرستاری(کمک پرستاری) بوجود آمده است.

اقدامی که ریشه امید را در دل قشر دانشجوهای پرستاری خشکاند، به گونه ای که سلامت فدای پول بهترین نامی است که میتوان بر روی این طرح های تربیتی و  آموزشی نهاد.

و افرادی با مدارکی غیر مرتبط و رشته هایی غیر تخصصی همچون فنی و...در این طرح ها بصورت فشرده آموزش دیده و درآینده میخواهند تکنسین هاوکمک پرستارانی شوند که با جان و سلامت مردم ارتباط مستقیم دارند.

گرچه وزارت بهداشت در ابلاغ برخی  آیین نامه اعلام کرده است این وزارتخانه از تکرار تجربه های سایر بخش های آموزشی در تاسیس بی شمار موسسات فاقد توانایی اجتناب خواهد ورزید، اما مفاد این آیین نامه ما را به یاد سرنوشت دیگر رشته های مهندسی، فنی و انسانی می اندازد که امروزه بنر هایی با مضامین “پذیرش بدون کنکور در فلان رشته مهندسی” سطح شهر را پر کرده است.

گویا مسئولان مربوطه در این اندیشه هستند که سرنوشت رشته های پرستاری نیز همانند سایر رشته ها شود و با تاسیس مراکز اموزشی خصوصی و یا طرح های فشرده یکساله رشته های مختلف پرستاری تیشه به ریشه ی بخش بهداشت و سلامت جامعه بزنند.

هنوز ترکش قوانین پذیرش دانشجوهای پردیس، آزاد در آموزش عالی کشور سنگینی میکند. خروجی این دانشگاه ها امروزه با معضلات عدیده ای برای فراهم نمودن شغل و آینده شغلی روبرو هستند.

امروزه خود  دانشکده های وزارت بهداشت نیز از برآورده کردن نیاز های اصلی دانشجویان از قبیل مسائل آموزشی و رفاهی مستاصل هستند.

 هنوز در کشور با کمبود فضای آموزشگاهی و بیمارستانی برای آموزش دانشجویان دولتی روبرو هستیم.

اساتید قوی و مجرب در بخش تئوری، حتی در دانشکده های دولتی نیز به میزان کافی وجود ندارند.

حال اگر بخش خصوصی با طرح های فشرده یکساله نیز در این عرصه  وارد شود،  معضل بزرگ دیگری را بر سایر معضلات بخش های سلامت وارد می کند.

موسسات خصوصی با کدام بیمارستان و داروخانه خواهان فعالیت هستند؟

  اساتید مجرب برای آموزش پرستاران و تکنسین ها را از کجا می آورند؟

 آیا کشور ما ظرفیت آموزش و استفاده از اینهمه کادر درمان را دارد یا باید با خیل عظیم  پرستاران و کادر درمانی بیکار در آینده روبرو شویم؟

آیا این شیوه گسترس موسسات خصوصی باعث ایجاد تجارتی جدید به بهانه کسب علم و دانش نخواهد شد؟

ايا معيار و شاخص مهم براي بخش خصوصی دانش و پشتكار دانشجويان مي باشد يا كسب سرمايه و سود مالي خود؟

ما جمعی از دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی ، از شما می خواهیم بدانید که جان مردم چیزی نیست که بتوان با آن بازی کرد و  همچنین بدانید نظام آموزشی علوم پزشکی خود  به اندازه کافی ایراد دارد ، با سپردن آن به بخش خصوصی اندک امید جامعه برای دیدن فارغ التحصیلان با سواد را نا امید نکنید‌.

ثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*