120508   2130
تاریخ انتشار: 1397/12/15 21:40
روستای موری یکی از بکرترین و بهترین مکانهای گردشگری استان خوزستان برای گذراندن تعطیلات

پایگاه خبری تحلیلی ندای خوزستان

 

افشین خدری:

روستای موری ، یکی از مناطق خوش آب و هوای بخش چلو شهرستان اندیکا است که از قدیم الایام به عنوان تفرجگاه مردم استان و جنوب کشور شناخته می شود، اگر از اهالی استان خوزستان هستید و به دنبال مقصدی با طبیعت بکر، با صفا  برای گذراندن تعطیلات آخر هفته خود می گردید، روستای موری، گزینه مناسبی برایتان خواهد بود.

روستای موری دارای چندین جاذبه گردشگری است که آبشار “توف کما ” واقع در شمال روستای موری از معدود آبشارهای مرتفع استان خوزستان محسوب می شود . این آبشار زیبا در دامنه ارتفاعات تاراز و از کوهی به نام “کما” سرچشمه می گیرد و از به هم پیوستن سه چشمه تشکیل می شود.  ارتفاع این آبشار حدود 90 متر است و پس از سرازیر شدن از کوه به دره موری و نهایتا به روستای زیبای سوسن جاری می شود .

 

در بالای این آبشار زیبا باغی نسبتا بزرگ وجود دارد که به باغ ملکان شهرت دارد و در اعتقاد مردم این منطقه این باغ باستانی و دارای قدمتی طولانی است . البته وجود بردگوری ها یا غارهای ساخته شده بدست انسان به درستی این اعتقاد مردم  کمک می کند. روستای موری از دیر باز یکی از مناطقی بوده که در مسیر کوچ بختیاری ها قرار داشته و بسیاری از طوایف بختیاری برای کوچ ییلاق و قشلاق از این منطقه عبور می کنند.

 

 

یکی دیگر از جاذبه های مهم این روستا وجود وجود آستان مقدس امامزاده "اقا سلیمان"علیه السلام؛ نگینی معنوی این منطقه می باشد .

یکی دیگر از ویژگی های مهم روستایموری طبیعت و حیات وحش آن است . در گذشته نه چندان دور حیواناتی مانند خرس قهوه ای ,پلنگ,گرگ ,گراز,بز کوهی و انواع پرندگان مانند کبک ,عقاب,پرستو  و بلدرچین به وفور در این منطقه وجود داشت اما امروزه در نتیجه شکار بی رویه این حیوانات بسیار کم یاب و رو به انقراض قرار گرفته اند. هرچند که هنوز بازمانده هایی از این گونه های مهم جانوری در منطقه وجود دارد اما محیط زیست این منطقه نیازمند توجه جدی مسئولین محلی و استانی است .

 

 

گردشگران و مسافرین عزیز و مهمانان نوروزی فقط با حدود ۹۰دقیقه  رانندگی از شهر اندیکا، می توانند به این منطقه با صفا برسند و اوقات خوشی را در کنار دوستان یا خانواده خود رقم بزنند.

 

ثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*